ارسال پیام و به اشتراک گذاری پیام از زمان غار نشینی انسانها و زمان پیامبران الهی و آوردن پیامی از سوی خداوند تا به امروز که هزاران نرم افزار ارسال پیام و اشتراک گذاری پیام ها بر روی تلفن همراه ایجاد شده است مورد توجه همه انسان ها بوده است.

مقاله حاضر مربوط به یکی از نرم افزارهای فراگیر در کشورمان می باشد که توجه 40% از دارندگان تلفن همراه را به خود جلب نموده است. نام این نرم افزار viber می باشد.

Viber-logo

تماس رایگان و ارسال پیام رایگان و ایجاد گروهای 100 تایی چهت اشتراک پیام توجه مشترکین این نرم افزار را به خود جلب نموده است. در این میان با تعهداتی که از این نرم افزار می دانیم ارسال پیام تبلیغاتی بر روی این نرم افزار ممنوع می باشد اما جدیدا شاهد پیام های تبلیغاتی از برخی شماره های ناشناس می باشیم در صورتی که شرکت وایبر این تبلیغات را نقض قوانین اولیه پذیرفته شده توسط کاربر می داند و هیچگونه api برای ارسال پیام در اختیار قرار نمی دهد و یا به عدم ارائه سرویس به شماره هایی که تبلیغات انجام می دهند پرداخته اما باز شاهد تبلیغات هستیم.

به دلایل زیر این شرکت از عدم تجاری سازی نرم افزار ارسال پیامک خودداری نمود:

  1. نتیجه معکوس تبلیغات وایبری ضربه زدن به برند تبلیغ کننده
  2. غیر اخلاقی بودن فعالیت و سواستفاده از نرم افزار وایبر
  3. عدم رعایت قوانین الکترونیک

همه نرم افزار های ارسال پیام تبلیغاتی به وایبر موجود در بازار یک روبوت می باشد که به صورت اتوماتیک موش واره کامپیوتر شما را برای عملیاتی جهت کلیک بر روی برنامه وایبر نصب شده بر روی desktop در اختیار می گیرد و در طول زمان ارسال، کامپیوتر شما در اختیار این روبوت می باشد. پس از مدتی استفاده و تعدادی ارسال، وایبر شماره ارسال کننده پیام را شناسایی و به مسدود نمودن آن شماره اقدام می کند و تبلیغ کننده مجبور به استفاده از شماره دیگری می شود. چرا که شرکت وایبر به کاربرانش تعهد داده که از ارسال هر گونه پیام تبلیغاتی و مزاحمت جهت رفاه کاربران خودداری می نماید. نکته دیگر این که دیده شده است پس از چند بار استفاده از یک گوشی همراه برای فعال سازی شماره جدید، گوشی مزبور دیگر قادر به استفاده از وایبر نخواهد بود!!
تبلیغ بر روی شبکه های اجتماعی بدون اجازه از سوی کاربر نوعی ویروس تبلیغاتی شناخته شده و فرد انتظار دریافت این تبلیغ بر روی شبکه های اجتماعیش که جایی برای تبادل پیام های احساسی و شخصی با دوستانش می باشد را ندارد. تجربه ما در همین مدت کوتاه ارائه سرویس و تبلیغات بر روی این شبکه ها نشان داده تبلیغات از این روش نتیجه معکوس دارد وکاربر با دیدن پیام های تبلیغاتی و ناشناس حسی مقاومتی و گارد و تنفر نسبت به پیام ها می گیرد.

از طرفی ارسال پیام تبلیغاتی با استفاده از روشهایی مانند روبوت بسیار غیر اخلاقی و سواستفاده از امکانات یک نرم افزار می باشد. شاید این نرم افزار ایرانی نباشد و نتواند به پی گیری قانونی این سواستفاده بپردازد اما اخلاقا کاری بسیار فریبکارانه می باشد و همچنین برند و محصولی که به این نوع تبلیغ پرداخته به نقض قوانین و اخلاق و تعهداتش نسبت به استفاده از یک نرم افزار بین اللملی پرداخته حال فرد و محصولی که تعهدات و قوانین استفاده را زیر پا می گذارد چگونه می تواند نسبت به ارائه خدمات و پشتیبانی محصولش پای بندی داشته باشد ؟

به عنوان یک ایرانی دوست داریم که در جامعه بین الملی و استفاده از امکاناتی که به رایگان استفاده می نمایم متعهد باشیم تا نام ایران همیشه در فهرست نرم افزار ها باقی بماند

 

چگونه می توانم بر روی شبکه های اجتماعی برند و محصول خود را معرفی نماییم ؟

بهترین روش پیامی پر محتوا و یا ویدئویی ارزشمند می باشد که توسط کاربران میان افراد فوروارد گردد. بسیاری از ویدئوهای جالب و سرگرم کننده ای که در وایبر و شبکه های اجتماعی توسط شما و دوستانتان به اشتراک گذاشته شده است توسط کمپانیها و برندهای بزرگ تهیه گشته که از محتوای بسیار سرگرم کننده برخوردار است اما وقتی خوب به آنها می نگرید متوجه خواهید شد که در کنار سرگرمی که برای دیدن آن ویدئو برای شما انجام شده است نام برند و محصول و یا کمپانی هم در ذهن شما نقش بسته است.

قبل از اینکه شبکه های اجتماعی وارد عرصه زندگی ما بشوند برندها و کمپانی های بزرگ برای تبلیغ در رسانه ها این گونه هزینه و بودجه بندی می نمودند:

مبلغ ده هزار دلار برای ساخت کلیپ

مبلغ نود هزار دلار برای پخش در رسانه های تصویری

اما در حال حاضر بودجه بندی تغییر پیدا کرده است

مبلغ نود و نه هزار دلار هزینه ساخت کلیپی که بتواند فرد را سرگرم و فرد تصمیم به اشتراک گذاری آن نماید

و مبلغ هزار دلار جهت پخش آن در شبکه های اجتماعی

این بدان معنی است که محتوا امروز حرف اول را میزند امروزه مشتریان نسبت به خرید و انتخاب بسیار هوشمند شده اند و برای خرید محصول و یا استفاده از خدماتی به وسیله امکانات ارتباطیشان ابتدا با دوستان خود به مشورت می پردازند و از روی شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی به تحقیق و بررسی جهت بهترین انتخاب می پردازند آنچه که بیشتر از همه در این میان تاثیر گذار می باشد مشاوره دوستان می باشد به همین منظور دنیای تبلیغات تغییر مسیر بزرگی داده و استفاده از آن همانند تیغ دو لبه ای می باشد که اگر هوشمندانه از آن استفاده نکنیم باعث نابودی برند می شود.اشتراک در شبکه هاي اجتماعي :

مطالب مرتبط با اين نوشته Related to this post