در دنیای کنونی کلید ها و قفل ها جای خود را با صفر و یک های کامپیوتری جایگزین کرده اند و اکنون این UserName ها و Password ها هستند که از اموال شما مراقبت می کنند حفظ و نگهداری این اطلاعات، کاری به مراتب سخت از کلید های فیریکی می باشند زیرا محدودیت مکانی دیگر وجود ندارد و هرکسی می تواند با داشتن اطلاعات حساب های شما از تمام نقاط جهان و تنها از طریق اینترنت به تمام اموال شما دسترسی داشته باشد.

در دنیای کنونی بانک ها دیگر محدودیت زمانی برای استفاده از خدمات را ندارند و شما می توانید از طریق اینترنت تمامی امورات بانکی خود را از خانه و حتی تلفن همراه خود انجام دهید.

bank

امروز دیگر نیازی نیست مانند گذشته در صف های طویل به جهت پرداخت یک قبض منتظر بایستید با این همه آسانی در انجام امورات بانکی تهدیدات بسیاری می تواند اموال و دارایی های شما را تهدید کند .

در زیر راه حل هایی برای محافظت از رمز های حساب های شما آورده شده است :

با توجه به اینکه نرم افزارهایی هستند که پس از نصب روی رایانه تمام اطلاعات مهم شما را ذخیره و برای افرادی ارسال می کنند بنابراین:

– به هیچ عنوان در کافی نت، حساب خود را اینترنتی چک نکنید. کافی نت محل عبور و مرور است. با توجه به اینکه بسیاری از کافی نت ها مسائل امنیتی را رعایت نمی کنند، ممکن است که شخصی بیگانه نرم افزاری روی یکی از رایانه ها نصب کرده باشد و رمز شما را ذخیره کند.

 

– به هیچ عنوان در یک رایانه ویروسی یا مشکوک به ویروسی بودن، اینترنت بانک خود را چک نکنید.

 

– به هیچ عنوان در رایانه ای که متعلق به خودتان نیست و نمی دانید که صاحبش امنیت آن را کنترل می کنید یا خیر اینترنت بانک خود را چک نکنید.

 

– رمز اینترنت بانک خود را از کلمات یا اعداد قابل حدس انتخاب نکنید.

 

– هیچ گاه در رایانه ای که با آن به اینترنت بانک وارد می شوید، به سایت های نامطمئن وارد نشوید و ایمیل های مشکوک را باز نکنید. این سایت ها یا ایمیل ها می توانند نرم افزارهای جاسوس را روی رایانه شما بدون اجازه و مخفیانه نصب نمایند.

 

– هیچ گاه در مکان هایی که خدمات اینترنت را از طریق WI-FI در اختیار مشتریان خود قرار میدهند مانند کافی شاپ ها ، پاساژ ها ، هتل ها و … از خدمات اینترنت بانکی استفاده نکنید.

 

– رمز خود را جایی یادداشت نکنید و در صورت یادداشت نمودن آن را در جیب یا کیف پول به همراه کارت قرار ندهید.

 

– هیچ گاه کارت بانکی خود را در اختیار افراد متفرقه قرار ندهید زیرا به آسانی می توانند از غفلت شما سوء استفاده کرده و نسبت به تغییر رمز اینترنتی شما اقدام نمایند.

 

– اطلاعات حساس از جمله رمز خود را از طریق تلفن برای دیگران بازگو نکنید.

 

– در صورت انجام انتقال وجه و عملیات اینترنتی برروی حساب خود در مرورگرهای اینترنت گزینه ی به خاطر سپردن رمز را انتخاب نکنید. این گزینه با نام کلی Remember Password  شناخته می شود، از این قابلیت استفاده نکنید.

 

– همواره سعی کنید برای ورود رمز خود از امکان Virtual Keyboard بجای کیبورد فیزیکی کامپیوتر استفاده کنید. این امکان در سیستم عامل ویندوز و همچنین در برخی از سایتهای پرداخت آنلاین وجود دارد.

 

– هنگام ورود به وب سایتها به ویژه وب سایتهایی که در آن اطلاعات محرمانه وارد می گردند، آدرس سایت مورد بازدید را در کادر نوار آدرس کنترل نمایید. بسیاری از کلاهبردارهای اینترنتی بواسطه استفاده از سایتهای جعلی و مشابه، جهت دریافت اطلاعات حساس کابران رخ می دهد.

 

– در صفحاتی که سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شماره کارت، رمز کارت، رمز دوم و CVV2 می نماید، حتماً مطمئن شوید که از پروتکل SSL استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می بایست با عبارت https  بجای http  آغاز گردد.

 

– پس از انجام کار مورد نیاز در وب سایتهایی که نیاز به رمز ورود دارند، به طور کامل Log out کنید.

 

– به مطالب نوشته شده در پنجره هایی که اتوماتیک نمایش داده می شوند توجه نموده و بلافاصله بر روی Ok  یا Yes کلیک نکنید. بسیاری از برنامه های مخرب به همین شیوه بر روی کامپیوترها نصب می گردند.

 

– ایمیلهای دریافتی از منابع ناشناس را باز نکنید. به لینکهای ارائه شده در ایمیلها اعتماد نکنید، به عنوان نمونه بانکها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الکترونیکی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی کنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه هایی از این دست را مشاهده کردید به سرعت آن را حذف کنید. از داده های حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نموده و در جایی امن نگهداری کنید.

 

موارد فوق تنها بخشی از هزاران توصیه امنیتی برای محافظت از حساب های شما می باشد . با این وجود و با گذشت زمان هکرها و کلاهبرداران اینترنتی همواره راه های دیگری برای نفوذ به حساب شما پیدا خواهند کرد . پس همواره اطلاعات خود را به روز نگه داشته و مراقبت های لازم را در این خصوص به عمل آورید .

 اشتراک در شبکه هاي اجتماعي :

مطالب مرتبط با اين نوشته Related to this post