یکی از دغدغه های هر وبمستر و وبلاگنویسی نگرانی درباره ی انتقال سایت به یک دامین جدید میباشد. شاید شما به هر دلیلی بخواهید آدرس سایتتان را تغییر بدهید. برای مثال اگر دامنه ی قبلی شما مسدود شده باشد و بخواهید دامنه ی جدیدی برای سایتتان در نظر بگیرید  یا اگر دامنه ی بهتری برای سایتتان پیدا کرده اید و یا اگر قصد داشته باشید که چند وب سایت را با هم ادغام کنید این نگرانی در شما بوجود میاید که آیا با این تغییر دامنه مشکلی برای سایت از لحاظ از دست دادن کاربران و گمراه کردن موتورهای جستجو بوجود نمیاید؟

 

ranking

 

در این مطلب سعی میکنم مراحل انتقال یک سایت را به دامنه ی جدید شرح دهم. شما با دنبال کردن این ۳ گام میتوانید هم کاربران و هم موتورهای جستجو را به درستی به دامین جدیدتان هدایت کنید.

اولین هدفی  که ما باید در این کار به دنبال آن باشیم جلوگیری از وقوع ارور ۴۰۴ میباشد ( این ارور زمانی حادث میشود که بازدید کننده  وارد صفحه ای از سایت شده باشد ولی صفحه ی موردنظر وجود نداشته باشد) . با رعایت نکات زیر میتوان از وقوع این ارور جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که با رعایت نکات زیر هنگام انتقال دامنه تمامی پیج رنکها و ایندکس های یک سایت در موتور جستجوی گوگل محفوظ میماند.

 

 

ریدایرکت از نوع ۳۰۱ :

در قدم اول شما باید تمام محتویات سایتتان را از طریق کد مربوط به ریدایرکت ۳۰۱ به دامنه ی جدید منتقل کنید. با اجرای کدهای ریدایرکت ۳۰۱ موتورهای جستجو  ، بازدید کننده ها و اسپایدرها متوجه میشوند که سایت شما به طور دائمی به دامنه ی جدیدی منتقل شده است. با اجرای کدهای مربوط به ریدایرکت ۳۰۱ تمامی صفحات ایندکس شده در موتورهای جستجو و پیج رنکهای مربوط به آنها حفظ میشود. هنگام اجرای این کدها توجه کنید که در ابتدا فقط قسمتی از محتویات سایتتان را به دامنه ی جدید منتقل کنید و پس از کسب اطمینان از صحت و کارکرد آنها اقدام به ریدایرکت کردن تمامی مطالب و محتویات نمایید.

برای اجرای کدهای مربوط به ریدایرکت ۳۰۱ در سرورهایی که از برنامه ی آپاچی استفاده میکنند شما بایستی از طریق فایل .htaccess عمل کنید. در صورتی که نمیدانید سرور شما از چه برنامه ای استفاده میکند و یا به فایل .htaccess دسترسی ندارید با مدیر هاست مشورت کنید.

نکته ای که در این میان مهم است انتقال یک به یک محتویات سایت میباشد. اینکه شما تمام صفحات و محتویات قبلی را فقط به صفحه ی اصلی سایت جدید منتقل کنید اشتباه بزرگی است. باید توجه داشته باشید که تمام صفحات , محتویات و مطالب قدیمی باید حداقل به یک آدرس مربوطه هدایت شوند. این کار از گمراهی و سردرگمی بازدید کننده جلوگیری میکند.

برای مثال اگر کاربری از طریق موتور جستجوی گوگل با جستجوی کلمه ی “تبلیغات” وارد یکی از صفحات دامنه ی قدیمی شما شود بایستی با استفاده از کد ریدایرکت ۳۰۱ این کاربر به یک صفحه ی مربوطه هدایت شود. اگر این بازدید کننده به صفحه ای نامربوط هدایت شود بزودی از سایت شما خارج خواهد شد.

 

 

چک کردن تمامی لینکهای داخلی و خارجی :

هنگام انتقال دامنه باید مطمئن باشید که تمامی لینکهای موجود در سایت شما صحیح هستند و اصطلاحا شکسته نشده اند. وجود لینکهای  شکسته و خراب در یک سایت و وبلاگ تاثیری منفی بر پیج رنک سایت مذکور دارد. ضمن اینکه شما باید با تمامی افرادی که به دامنه ی قدیمی شما لینک داده اند تماس بگیرید و از آنها بخواهید که به دامنه ی جدید شما لینک بدهند. اگر انجام این کار برای شما مقدور نیست به همان ریدایرکت کردن اکتفا کنید.ضمن اینکه اکثر کارشناسان معتقدند حداکثر تا ۶ ماه بعد از انتقال دامنه , روی دامنه ی قدیمی هم کنترل داشته باشید.

 

 

مطلع ساختن گوگل از انتقال دامنه :

برای انجام این کار ابتدا دامنه ی جدید را در گوگل وبمسترز ثبت کنید:

https://www.google.com/webmasters

سپس وارد کنترل پنل دامنه ی قدیمی شوید و با استفاده از گزینه ی Change of address که در قسمت Site configuration وجود دارد اقدام به تعیین دامنه ی جدید نمایید.

توصیه ی گوگل اینست که در این مواقع حتما از سایت مپ هم استفاده کنیم. با استفاده از سایت مپ میتوان سرعت انتقال ایندکس های دامنه ی قدیمی به دامنه ی جدید را افزایش داد.اشتراک در شبکه هاي اجتماعي :

مطالب مرتبط با اين نوشته Related to this post